آینه محدب

آینه محدب

پیچ ها یکی از نقاط حساس و کلیدی در جاده ها، پارکینگ ها، تقاطع ها و خیابان ها محسوب می شوند. در چنین بخش هایی معمولا رانندگان دید کافی ندارند و ممکن است برخورد هایی شکل بگیرد. این امر برای عابرین پیاده در ساختمان های تجاری و اداری بزرگ، مانند بیمارستان ها، فروشگاه ها، مراکز تفریحی و اداری و حتی در انبارها، اداره گمرک و مرکز پست نیز ممکن است رخ دهد. آینه محدب یکی از تجهیزات پارکینگ است که به منظور کاهش خطرات این چنینی و همچنین افزایش امنیت عابرین و خودروها، طراحی و به بازار عرضه شده است. در این مقاله با ویژگی های کلیدی آینه محدب و کاربرد های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

آینه محدب چیست؟

آینه محدب یک آینه معمولی با شکل کروی است که بخش درونی آن نقره اندود شده است و سطح خارجی و برآمده آن خاصیت بازتابی آینه را دارد. مانند آینه های تخت، تصویر مجازی شی حقیقی که در برابر آینه قرار می گیرد، در پشت آینه و به صورت مستقیم تشکیل می شود. مهم ترین تفاوت آینه کروی و آینه تخت، اندازه تصویر مجازی شکل گرفته در پشت آینه است. در آینه های تخت و معمولی اندازه تصویر مجازی با اندازه شی واقعی برابر است اما در آینه های محدب، به واسطه کروی شکل بودن آینه، این تصویر کوچک تر است. به بیان دیگر، زاویه دید آینه های محدب گسترده تر است و شما می توانید فضای بسیار بیشتری را با کمک این آینه پوشش دهید.
آینه ها، از جمله نوع محدب، در واقع از یک شیشه تشکیل شده اند که یک طرف آن نقره اندود شده است. به همین دلیل است که آینه های محدب را می توان بر اساس نوع شیشه به کار رفته شده در ساختارشان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

  • آینه های محدب اکرولیک:  این دسته از آینه ها بسیار مقاوم هستند، چرا که در ساختار آن ها از شیشه های نشکن استفاده شده است. این آینه ها ضد بخار می باشند، کیفیت بالایی دارند و به نسبت کارایی خود، از قیمت مناسبی نیز  برخوردار هستند. وضوح و کیفیت تصاویر مجازی شکل گرفته در این آینه ها نیز بسیار بالا است.
  • آینه های محدب استیل: این دسته از آینه ها یکی از رایج ترین انواع آینه های محدب که معمولا در فضاهای سرپوشیده از آن استفاده می شود. این دسته از آینه های محدب نیز ضد بخار هستند و کیفیت بالایی دارند. آینه های محدب استیل را می توان در اندازه های مختلف، به فراخور نیاز مشتریان، طراحی کرد.
  • آینه محدب شیشه ای:  آن موارد در واقع شکل کلاسیک آینه های محدب هستند که در برابر شستشو مقاوم است و در برابر شرایط جوی نیز استحکام بالایی دارند. آینه های محدب شیشه ای را می توان در فضاهای روباز و سرپوشیده اجرا کرد.
  • هر سه نوع آینه محدب در دو دسته بدون فریم و فریم دار به بازار عرضه می شوند. آینه محدب فریم دار دارای یک فضای سایبان شکل است که در بخش فوقانی آینه قرار می گیرد و از قرار گرفتن قطرات باران بر روی آینه و محدود کردن زاویه دید آن، جلوگیری می کند. بدیهی است که با توجه به کاربرد خود، معمولا از آینه های محدب فریم دار در فضاهای باز، مانند خیابان ها و جاده ها استفاده می شود. از سویی دیگر، از آینه های محدب بدون فریم در فضاهای سرپوشیده، مانند پارکینگ ها و انبار ها، استفاده می شود.

آینه محدب چه کاربرد هایی دارد؟

آینه های محدب دید بسیار گسترده ای را در اختیار شما قرار می دهند و نصب آن ها در نقاط کور جاده ها و خیابان ها یا سر پیچ ها می تواند بسیار کمک کننده باشد. تصور کنید در ماشین خود هستید و مسیر پر پیچ و خم یک جاده ناشناخته کوهستانی را طی می کنید. یک پیچ نزدیک به 90 درجه به دور یک صخره، تمام دید شما را از آن سوی صخره می گیرد. بنابراین اگر ماشینی در حال سبقت باشد یا با سرعت بسیار زیادی در حال حرکت باشد، او هم شما را نخواهد دید و در کمترین زمان، ممکن است تصادف یا برخورد صورت گیرد. از سویی دیگر، نداشتن دید، بازه زمانی کافی برای بهترین واکنش را از شما می گیرد. نصب یک آینه محدب به شما کمک می کند تا از اتفاقات و موانع طرف دیگر این پیچ، مطلع باشید و در صورت وجود ماشین یا مانع بتوانید به راحتی آن را تشخیص داده و تصمیمات لازم را در فرصت مناسب بگیرید. به همین سبب است که از آینه های محدب معمولا در جاده های کوهستانی، خیابان ها، بزرگراه ها و تقاطع ها استفاده می شود.
یکی از مکان هایی که رانندگان همواره دید محدودی را در آن تجربه می کنند، رمپ های پارکینگ های مجتمع های مسکونی است. پارکینگ های چند طبقه در برج ها و ساختمان های مسکونی معمولا با یک راهروی شیب دار باریک به یکدیگر وصل می شوند و دید ماشین ها در این راهرو ها بسیار محدود است. استفاده از چراغ خودرو می تواند یک علامت خطر مناسب برای عبور و مرور در چنین مکان هایی باشد اما نصب یک آینه محدب می تواند به کاهش برخورد ها و مشکلات ناشی از آن، به شکل قابل قبولی کمک کند. آینه های محدب معمولا در پارکینگ های طبقاتی و همچنین پارکینگ مجتمع های تجاری، اداری و مسکونی نصب می شوند.
درست مانند امکان برخورد دو خودرو در پیچ هایی با نقاط کور، ممکن است دو عابر نیز در چنین شرایطی با یکدیگر برخورد کنند. این امر به ویژه در فروشگاه ها، مراکز تجار بزرگ، بیمارستان ها، سینماها، فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن، مدارس و دانشگاه ها ممکن است رخ دهد. به همین دلیل است که نمونه های کوچک تر از آینه های محدب در چنین فضاهایی نصب می شوند تا عابرین بتوانند با کنترل مسیر خود، در خصوص وجود احتمالی موانع متحرک، اطمینان حاصل کنند.

شیوه نصب آینه های محدب به چه صورت است؟

اینه های محدب در جاده ها معمولا بر روی پایه های مخصوص نصب می شوند. جانمایی این پایه ها و ارتفاع آن ها با توجه به شرایط محیطی تعیین می شود و نصب آن ها، باید زیر نظر افراد متخصص صورت بگیرد.
آینه های محدب همچنین ممکن است به صورت تک بر روی دیوارها و ستون های فضاهای داخلی نصب شوند. به صورت مشابه، نصب و جانمایی این آینه ها نیز باید زیر نظر افراد متخصص صورت پذیرد تا بیشترین کارایی را داشته باشند و دید مناسبی برای عابرین و رانندگان فراهم شود.

شرکت فرا ترافیک تولید کننده تجهیزات پارکینگ

آینه محدب یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات پارکینگ است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار دارد. آینه های محدب می توانند با فراهم آوردن یک دید گسترده، رانندگان و عابران را در خصوص وجود موانع متحرک آگاه کنند و از بروز حوادث و برخورد های احتمالی، بکاهند. از آنجایی که آینه های محدب در مکان های رو باز و زیر تابش مستقیم آفتاب و همچنین بارش باران و برف قرار دارند، باید از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار باشند. استفاده از مواد اولیه درجه یک در ساخت این دسته از تجهیزات پارکینگ بسیار اهمیت دارد. از سویی دیگر، نصب صحیح و اصولی آن ها به اندازه کیفیت محصول مهم است. در صورت نصب آینه ها در ارتفاع و یا مکانی اشتباه، ممکن است دید کافی برای رانندگان و عابران فرهم نشود و در نتیجه، این محصول کارایی خود را به صورت کامل از دست بدهد.
شرکت فرا ترافیک تولید کننده تجهیزات ترافیکی، پارکینگ و ایمنی است. یکی از محصولات پرطرفدار این شرکت، آینه های محدب هستند که در اندازه ها و گروه های مختلف به بازار عرضه می شوند. این شرکت با تکیه بر سال ها تجربه و دانش متخصصان خود و بهره گیری از بهترین مواد اولیه، در تلاش است تا استاندارد زندگی هموطنان خود را ارتقا دهد. تمامی تجهیزات پارکینگ تولید شده توسط شرکت فرا ترافیک، از جمله آینه های محدب این شرکت، از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با نازل ترین قیمت بازار عرضه می شوند. کارشناسان این شرکت در تمامی مراحل مشاوره، ثبت سفارش، تحویل و نصب آن در کنار مشتریان عزیز هستند تا تجربه ای دلچسب و بهینه را برای هموطنان خود فراهم کنند. کارشناسان این مجموعه با جانمایی پروژه، بررسی ویژگی های محل اجرا و همچنین محدودیت ها، بهترین گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهند. نصب اصولی آینه ها و جانمایی صحیح آن ها در محل اجرای پروژه یکی از بخش های مهم در اجرای آینه های محدب محسوب می شود و کارشناسان این شرکت در کنار شما هستند تا این فرایند به درستی صورت پذیرد. شما می توانید برای انتخاب بهترین نوع آینه محدب، تعیین دقیق اندازه و ابعاد آن و همچنین بررسی شرایط نصب آینه، با مشاوران فرا ترافیک در ارتباط باشید. تمامی محصولات این مجموعه و فرایند نصب آن ها، دارای گارانتی است. برای کسب اطلاعات بیشتر، صحبت با مشاوران مجموعه و یا ثبت سفارشات خود می توانید از طریق شماره های تماس مندرج در سایت فرا ترافیک اقدام کنید. شما همچنین می توانید با ارسال یک ایمیل به آدرسی که در وبسایت مجموعه ذکر شده است، شرایط پروژه را توضیح دهید تا کارشناسان مجموعه فرا ترافیک در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار کنند.
 
 

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

آینه محدب چیست؟ آینه محدب یک آینه معمولی با شکل کروی است که بخش درونی آن نقره اندود شده است و سطح خارجی و برآمده آن خاصیت بازتابی آینه را دارد.
آینه محدب چه کاربرد هایی دارد؟ آینه های محدب دید بسیار گسترده ای را در اختیار شما قرار می دهند و نصب آن ها در نقاط کور جاده ها و خیابان ها یا سر پیچ ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.
شیوه نصب آینه های محدب به چه صورت است؟ اینه های محدب در جاده ها معمولا بر روی پایه های مخصوص نصب می شوند. جانمایی این پایه ها و ارتفاع آن ها با توجه به شرایط محیطی تعیین می شود و نصب آن ها، باید زیر نظر افراد متخصص صورت بگیرد.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط