گل میخ ترافیکی

گل میخ ترافیکی

خط کشی خیابان ها بدون شک نقش بسیار مهمی را در تامین امنیت رانندگان و بهبود جریان عبور و مرور ایفا می کنند. با این حال، خط کشی های ساده در مواردی نمی توانند از بروز حوادث و تصادف ها جلوگیری کنند. یک جاده برون شهری را در شب تصور کنید که از روشنایی کافی برخوردار نیست. احتمال انحراف ماشین ها و راننده ها در چنین جاده ای بسیار بالا خواهد بود، چرا که خط کشی خیابان در چنین نور تاریکی ممکن است نتواند محدوده حرکتی را به خوبی مشخص کنند. حال در این سناریو، تصور کنید راننده ای خواب آلود به دل جاده زده است. این شرایط بسیاری از حوادث ناگوار ناشی از انحراف وسیله نقلیه و خارج شدن از محور جاده، را شکل داده است. راننده ای که محدوده حرکتی خود را به خوبی نشناسد و علائم هشدار دهنده کافی برای تعیین این محدودیت ها برای وی وجود نداشته باشد، به راحتی می تواند به دره، کوه و یا خاکی منحرف شود. در شرایط دیگر، ممکن است این راننده وارد محور روبرو شده و تصادف های دلخراشی را با ماشین هایی رقم بزند که در جهت مخالف حرکت می کنند. در چنین شرایطی، از تجهیزات ترافیکی خاصی استفاده می شود که بتوانند در شب با ایجاد روشنایی و همچنین علایم خطر، مانند ایجاد احساس لرزش در تماس با تایر های ماشین، راننده را در خصوص انحراف و خطر آگاه کنند. این تجهیزات گل میخ ترافیکی نام دارند.
از گل میخ ها تنها در محدوده های برون شهری استفاده نمی شود. در خیابان های شهر و در پارکینگ ها نیز می توان از گل میخ های ترافیکی با هدف ایجاد هشدار و همچنین تعیین محدوده عبور و مرور وسایل نقلیه استفاده کرد. در این مقاله با کاربردهای گل میخ ترافیکی و انواع آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

گل میخ ترافیکی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

گل میخ ترافیکی وسیله ای کوچک و برجسته است که در کف خیابان محکم می شود. این وسیله ارتفاع مشخصی از سطح زمین دارد و می تواند به واسطه رنگ و همچنین علائم هشدار دهنده ای که در ادامه با آن ها آشنا می شویم، رانندگان را در خصوص وجود خطر آگاه کند. همچنین در اثر تماس چرخ های ماشین با گل میخ های ترافیکی، ماشین لرزشی را احساس می کند و این امر به راننده هشدار لازم را می دهد. شما می توانید گل میخ های ترافیکی را در محدوده گاردریل جاده ها، در خط جدا کننده خیابان های دو طرفه، در محدوده پارکینگ های روباز یا مسقف و همچنین در نزدیکی پیاده رو ها مشاهده کنید.

گل میخ ترافیکی انواع مختلفی دارد اما مهمترین و پرکاربردترین آنها عبارتند از:

 • گل میخ چشم گربه ای: چشم های گربه در شب و به واسطه تابش نور، درخشش خاصی دارد. به واسطه شباهت چشمان گربه و علامت هشدار دهنده این دسته از گل میخ های ترافیکی، نام آن ها را گل میخ چشم گربه ای گذاشته اند. ساختار کلی این گل میخ ها در کشورهای مختلف، می تواند متفاوت باشد. با وجود تمامی این تفاوت ها، گل میخ های چشم گربه ای از دو جفت رفلکتور (بازتابنده) تشکیل شده اند که بازتابش بسیار بالایی دارند. این رفلکتورها در داخل یک پوشش پلاستیکی قرار گرفته اند. برای افزایش طول عمر و محافظت از این گل میخ، تمامی پکیج داخل یک محفظه چدنی نگهداری می شود. رفلکتورها می توانند در طول شب نور تابیده شده توسط اتومبیل ها را به خوبی بازتاب کنند و در نتیجه، محدوده حرکتی رانندگان را به خوبی برایشان تعیین کنند.
 • گل میخ چشم ببری: در ساخت گل میخ ترافیکی چشم ببری از یک لنز محدب استفاده شده است که به واسطه ساختار خود، از قدرت بازتابندگی بالایی برخوردار است. این لنز در یک پوشش چدنی مقاوم جاسازی شده است و تابش کمترین میزان نور می تواند بازتابش و درخشندگی زیادی را در سطح این گل میخ ترافیکی ایجاد کند. به واسطه قدرت بالای خود در بازتابش نور، از گل میخ چشم ببری معمولا در جاده های کم نور و برون شهری و همچنین حاشیه بزرگراه ها استفاده می شود.
 • گل میخ ترافیکی سولار: این دسته از گل میخ ها نسل جدیدی از تجهیزات ترافیکی هستند که بر پایه انرژی خورشید و LED های نورانی کار می کنند. گل میخ ترافیکی در طول روز و با کمک پنل های خورشیدی کوچک خود نور خورشید را دریافت کرده و ذخیره می کند. در شب نیز نیز این گل میخ از انرژی ذخیره شده استفاده می کند تا نور لازم برای ایجاد علائم هشدار را ایجاد کند. به واسطه ساختار خاص خود، از گل میخ ترافیکی سولار در شهرها و مکان هایی با اب هوای آفتابی و خشک استفاده می شود.

شایان ذکر است که برخی بر اساس جنس محفظه گل میخ های ترافیکی، آن ها را به سه دسته زیر تقسیم بندی می کنند:

 1. گل میخ پلاستیکی
 2. گل میخ ABS
 3. گل میخ چدنی

چرا گل میخ ترافیکی یکی از تجهیزات ترافیکی رایج در بسیاری از کشورهای جهان است؟

از گل میخ ترافیکی در بسیاری از کشورهای جهان استفاده می شود و دلایل خوبی برای توجیه محبوبیت زیاد این محصول ترافیکی وجود دارد. مهمترین کاربرد گل میخ ترافیکی افزایش ایمنی جاده ها، تسهیل عبور و مرور و کاهش ترافیک است. گل میخ ها می توانند یا ایجاد هشدارهای زودهنگام، رانندگان را به نسبت به وجود مانع یا خطر آگاه کنند و در نتیجه، از ترمز های ناگهانی جلوگیری کرده و بازه واکنش راننده را طولانی تر کنند. استفاده از این تجهیزات بسیار مقرون به صرفه است و در کنار قیمت مناسب خود، گل میخ های ترافیکی کارایی و اثر گذاری بالایی نیز دارند.
هزینه نگهداری از گل میخ ترافیکی بسیار کم است. این تجهیزات معمولا در پوشش های چدنی یا پلاستیکی جاساز می شوند و در نتیجه در برابر ضربه و عبور و مرور مکرر ماشین های مختلف، مقاوم هستند. آن ها در برابر آب و هوا و شرایط اقلیمی نیز از مقاومت بالایی برخوردار هستند. این موارد هزینه نگه داری از این تجهیزات ترافیکی را کاهش می دهد.
از سویی دیگر، گل میخ های ترافیکی به واسطه طراحی خاص اپتیکی خود، نیازی به منبع انرژی ندارند و بازتابش نور خورشید و یا بازتابش نور چراغ اتومبیل ها برای ایجاد علامت خطر کافی خواهد بود. این به معنای پایین بودن هزینه اجرایی این تجهیزات ترافیکی است. می توان از گل میخ ها در دورافتاده ترین و غیر قابل دسترس ترین جاده ها با اطمینان خاطر استفاده کرد.

از گل میخ ترافیکی در چه مکان هایی و با چه هدفی می توان استفاده کرد؟

گل میخ ها با توجه به محل جانمایی، شرایط آب و هوایی و ساختار فیزیکی خود در محیط اجرا می شوند.

از گل میخ ترافیکی معمولا در محل های زیر استفاده می شود:

 • در کنار گاردریل های جاده ای به منظور مشخص کردن محدوده جاده
 • در خط تفکیک کننده محورهای دوطرفه با هدف مشخص کردن محدوده جاده
 • برای مشخص کردن مسیر اتوبوس های تندرو و مسیرهای ویژه عبور نیروهای امدادی
 • در نزدیکی خطوط عابر پیاده به منظور هشدار دادن به رانندگان در خصوص احتمال عبور عابرین پیاده
 • در نزدیکی چهارراه ها به منظور هشدار دادن به رانندگان در خصوص کاهش سرعت
 • پارکینگ های مسقف و روباز با هدف هشدار دادن به رانندگان در خصوص کاهش سرعت و وجود موانع مختلف
 • در شیارهای پیاده روها در کشورها و شهرهای سردسیر با احتمال بارش باران و برف و یخ زدگی معابر. در این مناطق گل میخ ها می تواندن ضمن مشخص کردن محدوده قانونی عبور عابرین، اصطکاک را نیز افزایش دهند و از سر خوردن آنها جلوگیری کنند.

شرکت فرا ترافیک عرضه کننده گل میخ ترافیکی

گل میخ های ترافیکی یکی از تجهیزات کاربردی و بسیار ایده آل ترافیکی هستند که در کشور وسیع و پهناور ایران، می توانند بسیار به کار آیند. این تجهیزات می توانند در جلوگیری از بروز حادثه در جاده های برون شهری ایران موثر واقع شوند و در سطح شهری نیز می توانند به بهبود ترافیک و جلوگیری از بروز سوانح، کمک شایان توجهی کنند. شرکت فرا ترافیک در زمینه ارائه تجهیزات ایمنی و ترافیکی، از جمله انواع گل میخ های ترافیکی، فعالیت می کند. تجهیزات ارائه شده توسط این شرکت از کیفیت و ماندگاری بالایی برخوردار است و گارانتی اجناس، توسط این مجموعه تضمین می شود. شرکت فرا ترافیک با تکیه بر تجربه و دانش خود در زمینه ارائه تجهیزات ترافیکی، می تواند به مشتریان عزیز در خصوص انتخاب و خرید گل میخ ترافیک، و سایر تجهیزات ترافیکی دیگر، کمک رسانی کند. متخصصان این مجموعه با تحقیق و بررسی گزینه های موجود در بازار، با کیفیت ترین تجهیزات ترافیکی را انتخاب کرده اند تا با ارائه بهترین محصول به مشتریان عزیز، در راستای آرامش خاطر و حفظ امنیت آن ها گامی موثر بردارند. مشاوران مجموعه آماده هستند تا در مراحل مشاوره، انتخاب و اجرای کار، در کنار مشتریان و مراجعین عزیز این مجموعه بوده و تمامی پرسش ها و دغدغه های آن ها را پاسخگو باشند. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره با کارشناسان فرا ترافیک و ثبت سفارش های خود در زمینه تجهیزات ترافیکی، ایمنی و پارکینگ از طریق شماره های تماس مندرج در وب سایت مجموعه، اقدام فرمایید.

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

گل میخ ترافیکی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ گل میخ ترافیکی وسیله ای کوچک و برجسته است که در کف خیابان محکم می شود. این وسیله ارتفاع مشخصی از سطح زمین دارد و می تواند به واسطه رنگ و همچنین علائم هشدار دهنده ای که در ادامه با آن ها آشنا می شویم، رانندگان را در خصوص وجود خطر آگاه کند.
چرا گل میخ ترافیکی یکی از تجهیزات ترافیکی رایج در بسیاری از کشورهای جهان است؟ مهمترین کاربرد گل میخ ترافیکی افزایش ایمنی جاده ها، تسهیل عبور و مرور و کاهش ترافیک است. گل میخ ها می توانند یا ایجاد هشدارهای زودهنگام، رانندگان را به نسبت به وجود مانع یا خطر آگاه کنند
از گل میخ ترافیکی در چه مکان هایی و با چه هدفی می توان استفاده کرد؟ گل میخ ها با توجه به محل جانمایی، شرایط آب و هوایی و ساختار فیزیکی خود در محیط اجرا می شوند.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط