چشم گربه ای ترافیکی

چشم گربه ای ترافیکی

تامین امنیت جاده ها، خیابان ها و بزرگراه ها از قدیم دغدغه بسیاری از نهادها و ارگان ها بوده است. ایجاد قوانین راهنمایی و رانندگی توانسته است تا حد قابل توجهی به خیابان ها نظم ببخشد و احتمال وقوع تصادف ها و بروز خسارت های جبران ناپذیر را کاهش دهد. با این حال، صرف وجود این قوانین کافی نیست. وجود علائم هشداردهنده و تجهیزاتی که بتوانند ایمنی جاده ها و خیابان ها را هم برای رانندگان و هم برای عابران پیاده تضمین کنند، یکی از نیازهای اصلی در دنیای مدرن محسوب می شوند. به همین دلیل است که طراحی و ساخت تجهیزات ترافیکی این روزها بسیار مورد توجه است. در میان تجهیزات ترافیکی مدرن و کاربردی، چشم گربه ترافیکی یکی از شناخته شده ترین و پرکاربردترین مواردی است که به شکل گسترده ای در سطح شهرهای مختلف کشورمان با آنها روبرو هستیم. در این مقاله در خصوص چشم گربه ای ترافیکی و ویژگی ها و کاربرد های مهم آن توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

چشم گربه ای ترافیکی چیست؟

چه با ماشین و چه با پای پیاده اگر از چهارراه های بزرگ در سطح شهر عبور کرده باشید، بدون شک متوجه برآمدگی های زرد رنگ مربعی شکل در سطح خیابان خواهید شد. با عبور ماشین از این برآمدگی ها که در سطح آسفالت کار گذاشته شده اند، صدایی به گوش عابرین پیاده می رسد. اگر سوار بر ماشین از سطح این برآمدگی ها عبور کنید، صدا و لرزش خفیفی را احساس خواهید کرد. این تجهیزات تحت عنوان چشم گربه ای ترافیکی شناخته می شوند.
چشم گربه ای ترافیکی قطعه ای مربعی شکل است و در دو جنس فلزی و پلاستیکی به بازار عرضه می شود. ابعاد استاندارد این وسیله 100 میلی متر در 100 میلی متر است و ارتفاع آن ها معمولا چیزی در حدود 18 میلیمتر در نظر گرفته می شود. چشم گربه ای ترافیکی پلاستیکی چیزی در حدود 90 گرم وزن دارد. نوع پلاستیکی این تجهیزات در جهان و همچنین در کشورمان ایران بسیار کاربرد دارد. این بدان سبب است که نصب و اجرای چشم گربه ای ترافیکی پلاستیکی بسیار آسان است و قیمت نوع پلاستیکی این دسته از تجهیزات ترافیکی نسبت به نوع فلزی آن ها، بسیار مناسب تر می باشد. چشم گربه ای ترافیکی طرح های متنوعی دارد و با رنگ های مختلفی به بازار عرضه می شود. سفید، قرمز و زرد رایج ترین رنگ هایی هستند که برای این دسته از تجهیزات در جهان انتخاب می شوند اما در کشور ایران، نوع زرد چشم گربه ای ترافیکی بیش از سایرین کاربرد دارد.
یکی از کاربرد های مهم چشم گربه ای ترافیکی انعکاس نور خودرو در طول شب است. این ویژگی چشم گربه ای های ترافیکی در طول شب می تواند رانندگان را در خصوص وجود مانع یا خطر آگاه کند. بر اساس ساختار متنوع این دسته از تجهیزات، می توان چشم گربه ای ترافیکی را به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد:

  • چشم گربه ای ترافیکی یک طرفه: این دسته از چشم گربه ای های پلاستیکی، در یک سمت خود دارای نگین های ریزی هستند که می توانند نور خودرو را به میزان قابل توجهی بازتاب کنند. این نگین ها معمولا از جنس پلی کربنات انتخاب می شوند. این ماده ضمن بازتابش بسیار بالای نور، مقاومت بالایی نیاز دارد و در برابر شرایط جوی نامساعد (مانند رطوبت شدید یا تابش مستمر نور خورشید) دوام بالایی دارند. چشم گربه ای ترافیکی یک طرفه پلاستیکی در برابر عبور و مرور ماشین های سنگین و همچنین فشار و ضربه مقاوم است و دچار آسیب یا صدمه نمی شود.
  • چشم گربه ای ترافیکی دو طرفه: همانطور که از نامش پیداست، این دسته از تجهیزات ترافیکی در دو طرف خود دارای نگین های پلی کربنات هستند. بدین ترتیب، این دسته از قطعات می توانند در دو جهت احتمال وجود خطر یا مانع را مخابره کنند.
  • چشم گربه ای سولار: ساختار این نوع از چشم گربه ای ترافیکی اندکی متفاوت است. این نوع از چشم گربه ای ترافیکی در بخش فوقانی خود یک پنل خورشیدی کوچک دارد که می تواند با استفاده از سلولهای سیلیکونی، نور خورشید را جذب کرده و از آن برای تقویت باتری خود استفاده کند. چشم گربه ای ترافیکی سولار با کمک چراغ های LED در طول شب وجود مانع را به رانندگان اطلاع می دهد و معمولا از آن ها در مسیرهای صعب العبور و دور افتاده، جاده های بین شهری و جاده هایی با شرایط آب و هوایی نامساعد، استفاده می شود. چراغ های LED این دسته از تجهیزات ترافیکی در رنگ های متنوع، از جمله زرد، آبی، سفید و قرمز به بازار عرضه می شود. چشم گربه ای ترافیکی سولار در طول شب و با استفاده از LED های چشمک زن می تواند وجود مانع را تا شعاع های دور به رانندگان اطلاع دهد و در صورت شارژ کامل باتری، تا 7 شبانه روز بدون هیچ گونه مشکل و محدودیتی به خوبی کار می کند.

چشم گربه ای ترافیکی با استفاده از چسب های اپوکسی دو جزئی در محل جانمایی می شوند. البته شایان ذکر است که شیوه نصب و اجرای چشم گربه ای ترافیکی سولار اندکی متفاوت می باشد. این نوع از چشم گربه ای ترافیکی با استفاده از یک زائده 5 سانتی متری در قسمت تحتانی محصول، در زمین محکم می شوند. قیمت چشم گربه ای ترافیکی با توجه به ویژگی های ساختاری آن ها تعیین می شود.

چشم گربه ای ترافیکی جه کاربرد هایی دارد؟

چشم گربه ای ترافیکی به عنوان یک وسیله هشدار دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. در نزدیکی چهارراه ها، خطوط عابر پیاده و همچنین در نزدیکی پیچ های پرخطر در جاده ها از این تجهیزات استفاده می شود. در حاشیه اتوبان ها، در نزدیکی گاردریل ها و همچنین در امتداد خطوط ممتد در خیابان ها و جاده های دوطرفه نیز از چشم گربه ای ترافیکی استفاده می شود. این دسته از تجهیزات معمولا در چند ردیف و در فاصله های مشخصی از موانع نصب می شوند. رانندگان با عبور از بخش هایی از خیابان که با استفاده از چشم گربه ای ترافیکی پوشش داده شده است، صدا و لرزشی را احساس می کنند و بدین ترتیب در خصوص وجود مانع یا خطر مطلع می شوند. این دسته از تجهیزات ترافیکی به رانندگان کمک می کنند تا در زمان لازم، تصمیم گیری کرده و سرعت ماشین را کاهش دهند یا نسبت به تغییر جهت، اقدام کنند. لرزش ایجاد شده در اتاق ماشین می تواند همچنین احساس خواب آلودگی را از رانندگان بگیرد و از انحراف رانندگان به دلیل خواب آلودگی و بروز حوادث مختلف، جلوگیری کند.
چشم گربه ای ترافیکی در طول شب می توانند نور خودرو ها و همچنین خیابان را با شدت بسیار زیادی بازتاب کنند. بدین ترتیب، در طول شب و یا در شرایط نامساعد آب و هوای (بارندگی شدید یا مه گرفتگی) رانندگان می توانند علائم خطر و هشدار را در زمان مناسب دریافت کنند. استفاده از چشم گربه ای ترافیکی سولار در جاده های دور افتاده و شهرهایی که شرایط آب و هوایی نامساعدی را در اکثر روزهای سال تجربه می کنند، رایج تر است.

شرکت فرا ترافیک تولید کننده چشم گربه ای ترافیکی و سایر تجهیزات استاندارد ترافیکی در ایران

چشم گربه ای ترافیکی یکی از تجهیزات ترافیکی بسیار کاربردی، مقرون به صرفه و رایج در ایران و جهان است. این دسته از تجهیزات به عنوان علائم هشداردهنده در جهان شناخته می شوند. چشم گربه ای ترافیکی می تواند در طول روز و شب با درگیر کردن احساس بینایی، شنوایی و همچنین ایجاد لرزش در اتاق ماشین، راننده را در خصوص وجود مانع آگاه کند. این دسته از تجهیزات معمولا برای مشخص کردن محدوده عبور عابران پیاده، چهارراه ها، محور معابر و جاده ها و همچنین وجود پیچ های تند و موانع مشابه مورد استفاده قرار می گیرند.
از آنجایی که چشم گربه ای ترافیکی در کف خیابان جانمایی می شود، در معرض فرسودگی، سایش، فشار، ضربه و سایر آسیب های مشابه ناشی از آب و هوا قرار دارد. بدیهی است که استفاده از مواد اولیه با کیفیت و ساخت قطعاتی استاندارد در چنین شرایطی بسیار اهمیت پیدا می کند. شرکت فرا ترافیک در ایران تولید کننده تجهیزات ترافیکی، ایمنی و پارکینگ است. چشم گربه ای ترافیکی یکی از محصولات بسیار پرطرفدار و کاربردی این مجموعه محسوب می شود. فرا ترافیک با استفاده از بهرتین مواد اولیه، اقدام به طراحی و تولید چشم گربه ای ترافیکی بسیار با دوام کرده است. این دسته از تجهیزات ترافیکی تولیدی مجموعه فرا ترافیک دارای ضمانت نامه و گارانتی پس از فروش هستند و کارشناسان ما در تمامی مراحل سفارش و اجرای کار، در کنار شما حضور دارند تا پروژه بر اساس استاندارد های لازم و مطابق با خواسته ها و نیازهای شما اجرا و تکمیل شود. مجموعه فرا ترافیک با استفاده از استانداردهای روز دنیا، نمونه های متنوعی از چشم گربه ای ترافیکی را تولید می کند و شما می توانید با توجه به نیاز پروژه] محدودیت های زمانی و مالی خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای اطلاع از قیمت ها و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تمامی محصولات تولید شده توسط مجموعه فرا ترافیک، می توانید از طریق شماره های تماس مندرج در وب سایت و یا آدرس ایمیل مجموعه اقدام کنید.

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

چشم گربه ای ترافیکی چیست؟ چه با ماشین و چه با پای پیاده اگر از چهارراه های بزرگ در سطح شهر عبور کرده باشید، بدون شک متوجه برآمدگی های زرد رنگ مربعی شکل در سطح خیابان خواهید شد.این تجهیزات تحت عنوان چشم گربه ای ترافیکی شناخته می شوند.
چشم گربه ای ترافیکی جه کاربرد هایی دارد؟ چشم گربه ای ترافیکی به عنوان یک وسیله هشدار دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. در نزدیکی چهارراه ها، خطوط عابر پیاده و همچنین در نزدیکی پیچ های پرخطر در جاده ها از این تجهیزات استفاده می شود.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط