تابلوها و علائم اضطراری

تابلوها و علائم اضطراری

تصور کنید وارد یک برج و یا یک مرکز خرید بزرگ شده اید و به دنبال یک مغازه یا واحد اداری خاص می گردید. پیدا کردن مسیر در یک محیط جدید، چالش بزرگی محسوب می شود. تابلوها و علائم اضطراری می توانند در کمترین زمان راه را به شما نشان داده و شما را به سمت محل مورد نظرتان هدایت کنند. از این جهت، تابلوها و علائم اضطراری به عنوان یکی از ضروریات هر ساختمان شناخته می شوند.
تابلوها و علائم اضطراری در گروه تجهیزات پارکینگ دسته بندی می شوند، اما در سایر بخش های ساختمان نیز کاربرد دارند. از این علائم می توان در راهروهای بیمارستان ها، مراکز تجاری، فرهنگی، پارکینگ ها، برج های مسکونی، فرودگاه ها و بسیاری از مکان های دیگر استفاده کرد. تابلوها و علائم اضطراری یکی از  تجهیزات بسیار پرطرفدار پارکینگ هستند که شرکت فرا ترافیک آنها را ارائه می کند. در ادامه با این دسته از تجهیزات پارکینگ و کاربرد های آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

تابلوها و علائم اضطراری چیست؟

اگر به فرودگاه، یک مجتمع تجاری بزرگ و یا برج مسکونی مراجعه کرده باشید، متوجه تابلوهای کوچکی می شوید که شما را به بخش های مختلف ساختمان هدایت می کند. این تابلوها خوانا هستند و معمولا به واسطه طراحی خاص و گیرای خود، پیدا کردنشان دشوار نیست. حروف نوشته شده در این تابلو ها به قدری خوانا هستند که افراد با سنین مختلف و همچنین قدرت بینایی متفاوت، قادر به خواندن آن ها می باشند. با کمک این تابلو ها، پیدا کردن پارکینگ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آسانسورها، سالن های همایش، بوفه و رستوران در یک ساختمان بزرگ دشوار نخواهد بود. وجود این تابلوها به ویژه برای آن دسته از افرادی کاربرد دارد که به تازگی وارد یک ساختمان می شوند و به نقشه کلی ساختمان واقف نیستند.
بدون شک تابلوها و علائم اضطراری یکی از رایج ترین تجهیزات در هر ساختمان هستند و ما در طول روز بارها با آنها روبرو می شویم. تابلوهای راهنما می توانند از جنس های مختلفی ساخته شده باشند. استفاده از استیل، کامپوزیت، آلومینیوم، پلکسی گلاس، شیشه، MDF و یا ترکیبی از مواد فوق، در ساخت تابلوها و علائم اضطراری مدرن رایج است.
طراحی این تابلوها کاملا سلیقه ای است و از این حیث، طرح های بسیار متنوعی از تابلوها و علائم اضطراری را در ساختمان های مختلف شاهد هستیم. برخی از این تابلو ها تنها حاوی یک نوشته ساده اما مشخص و واضح هستند. به عنوان مثال، تابلوهای راهنمای ساختمان پزشکان که نام هر پزشک و طبقه و واحد مطب را در ورودی ساختمان مشخص می کنند. در برخی از تابلوها، علاوه بر کلمات، نماد های استاندارد و شناخته شده نیز حک شده است. به عنوان مثال در فرودگاه، راه آهن و بسیاری از مال ها و مجتمع های تجاری بزرگ نماد دستشویی و پارکینگ در تابلوهای راهنما حک شده است. این نماد ها استاندارد بین المللی هستند و افراد می توانند به راحتی متوجه هدف تابلو شوند. افرادی که خواندن و نوشتن را بلد نیستند و یا با زبان یک کشور بیگانه هستند و همچنین افرادی که قدرت بینایی بالایی ندارند، می توانند با کمک این تابلوها، مسیرهای مطلوب خود را شناسایی کنند.  به طور مشابه، در برخی از مکان ها (مانند فرودگاه) که افرادی با ملیت های مختلف در آن تردد دارند، استفاده از عبارت های فارسی و انگلیسی به طور همزمان در تابلوها رواج دارد. 
رنگ بندی و حتی استفاده از لامپ های LED و یا تکنیک فلورسنت برای خوانا بودن تابلو ها نیز از جمله مواردی هستند که معمولا در طراحی تابلوها و علائم اضطراری به خوبی رعایت می شوند.

تابلوها و علائم اضطراری چه کاربرد هایی دارند؟

همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره کردیم، تابلوها و علائم اضطراری برای هدایت مراجعین یک ساختمان به بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به طور خاص، از این تجهیزات می توان در مکان های زیر استفاده کرد:

  • در ورودی ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی: یکی از استفاده های رایج از تابلوها و علائم اضطراری در ورودی ساختمان های بزرگ است. در چنین شرایطی از تابلوها بیشتر با هدف هدایت مراجعین به طبقات و بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود. مطب پزشکان، دفاتر اداری، فروشگاه های خاص، دفاتر وکلا و موارد مشابه از جمله اطلاعاتی هستند که در این تابلوها به چشم می خورند.
  • راهنمای طبقات و بخش های اداری مختلف: در هر طبقه از بیمارستان ها، درمانگاه ها، ادارات دولتی، دانشگاه ها و دادگستری ها از تابلوهای راهنما برای هدایت مراجعین به بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود. این تابلوها به صورت خاص، اتاق های مختلف در هر طبقه را نشان می دهند.
  • خروجی ها و مسیر های ایمنی: از تابلوها و علائم اضطراری در هر ساختمان می توان برای مشخص کردن محل قرار گیری آسانسورها، راه پله ها، خروجی های اضطراری و پارکینگ استفاده کرد. همچنین محل قرار گیری شیرهای آتش نشانی، تلفن های اضطراری و جعبه های کمک های اولیه در ساختمان های تجاری و اداری بزرگ، با کمک این تابلو ها مشخص می شود. بدین ترتیب تازه واردین یک ساختمان که به بخش های مختلف آن واقف نیستند، می توانند در صورت بروز شرایط اضطراری، اقدام های لازم را انجام دهند.
  • پلاک های راهنما: از تابلوها و علائم اضطراری می توان به عنوان پلاک انبارها، تجهیزات ساختمانی و غیره نیز استفاده کرد.

تابلوها و علائم اضطراری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

خوانا بودن تابلوها در هر مکانی، مهم ترین پارامتری است که در طراحی تابلوها و علائم اضطراری به آن توجه می شود. استفاده از رنگ های روشن به عنوان پس زمینه تابلو یکی از مهم ترین ویژگی های تابلوها و علائم اضطراری محسوب می شود. استفاد از فونت های خوانا با سایز مناسب که افراد با رده های سنی مختلف بتوانند به راحتی آن ها را بخوانند، ویژگی مهمی است که به استاندارد بودن تابلوها کمک می کند. استفاده از لامپ های LED برای تابلوهایی که در مجتمع های تجاری و یا ساختمان های مسکونی نصب می شود، نیز با همین منظور صورت می گیرد. علاوه بر این موارد استفاده از تابلو های شب نما ابتکار دیگری است که این روزها در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی به آن پرداخته می شود. این دسته از تابلوها و علائم اضطراری با استفاده از فناوری فوتولومینسنت طراحی شده اند. این فناوری می تواند با جذب فوتون های نور تنها ظرف چند دقیقه و بازتابش آن در محیط های تاریک، نوشته های روی تابلو را در محیط هایی با نور کم خوانا تر کند.

علاوه بر موارد فوق، تابلوها و علائم اضطراری استاندارد ویژگی های زیر را دارا هستند:

  • متناسب بودن ابعاد تابلوها با محیطی که در آن اجرا می شوند: به عنوان مثال، انتخاب تابلوهای کوچک در پارکینگ ها و یا فرودگاه های بین المللی چندان مناسب نیست.
  • جذاب بودن طراحی تابلو: استفاده از رنگ ها و شکل های مختلف می تواند به جذاب بودن تابلوها کمک کند. این پارامتر نه تنها در زیبایی دیزاین داخلی ساختمان اهمیت دارد، بلکه می تواند خیلی سریع تر توجه مراجعین را به خود جلب کند و در نتیجه، پیدا کردن تابلوها برای تازه واردین یک ساختمان، دشوار نخواهد بود. بهتر است تمامی تابلوها و علائم اضطراری یک ساختمان با یکدیگر هماهنگ باشند و از رنگ های خاص، تنها با اهداف مشخص استفاده شود. به عنوان مثال، رنگ قرمز برای خروجی های اضطراری و انتخاب رنگ سبز برای بخش های عمومی تر ساختمان توصیه می شود.
  • ماندگاری بالا و راحتی نصب: تابلوها باید به گونه ای طراحی شوند که نصب و نگهداری از آنها آسان باشد. تمیز کردن تابلو و مرمت آن نباید فرایند هزینه بر و دشواری باشد و همچنین ماندگاری بالای کار، می تواند به کاهش هزینه های نگهداری کمک شایان توجهی کند.

شرکت فرا ترافیک تولید کننده و عرضه کننده تابلوها و علائم اضطراری

تابلوها و علائم اضطراری به عنوان یکی از تجهیزات پارکینگ و ایمنی در جهان شناخته می شود که کاربردهای متنوعی دارد. از این تابلوها در ساختمان های تجاری، اداری، فرهنگی، مسکونی و با هدف راهنمایی و هدایت مراجعین استفاده می شود. تابلوها و علائم اضطراری انواع مختلفی دارند و می توان آنها را در طرح ها و شکل های متنوعی، به فراخور شرایط و طراحی محیط و ساختمان، اجرا کرد. شرکت فرا ترافیک یکی از عرضه کنندگان تجهیزات ترافیکی، پارکینگ و ایمنی در ایران است که سابقه اجرای بیش از 2500 پروژه موفق را در پرونده خود دارد. این شرکت در طراحی و اجرای تابلوها و علائم اضطراری برای ساختمان ها و مراکز بزرگی سهیم بوده است. تابلوهای طراحی شده و اجرا شده توسط این مجموعه از مرغوب ترین مواد درجه یک ساخته شده اند و طراحی آن ها با توجه به معیارهای روز دنیا صورت گرفته است. کارشناسان با تجربه این شرکت در تمامی مراحل انتخاب و نصب تابلوها و علائم اضطراری، در کنار مشتریان هستند تا آنها را در خصوص جنبه های مختلف اجرای کار یاری کنند. این شرکت همچنین در اجرای تابلوها و علائم اضطراری شب نما، که با توجه به فناوری فلورسنت طراحی شده اند نیز پیشگام است. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره با کارشناسان مجموعه، از طریق شماره ای تماس درج شده در وب سایت شرکت فرا ترافیک اقدام فرمایید.

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

تابلوها و علائم اضطراری چیست؟ بدون شک تابلوها و علائم اضطراری یکی از رایج ترین تجهیزات در هر ساختمان هستند و ما در طول روز بارها با آنها روبرو می شویم. تابلوهای راهنما می توانند از جنس های مختلفی ساخته شده باشند.
تابلوها و علائم اضطراری چه کاربرد هایی دارند؟ تابلوها و علائم اضطراری برای هدایت مراجعین یک ساختمان به بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. به طور خاص، از این تجهیزات می توان در مکان های ...
تابلوها و علائم اضطراری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ خوانا بودن تابلوها در هر مکانی، مهم ترین پارامتری است که در طراحی تابلوها و علائم اضطراری به آن توجه می شود. استفاده از رنگ های روشن به عنوان پس زمینه تابلو یکی از مهم ترین ویژگی های تابلوها و علائم اضطراری محسوب می شود.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط