سرعت گیر یا دست انداز

سرعت گیر یا دست انداز

مهم ترین عامل به وجود آورنده تصادفات و خسارات جبران ناپذیر در رانندگی چیست؟ بله، سرعت. سرعت بالا در بسیاری از معابر غیر قانونی است و می تواند خطرات بسیار زیادی را، هم برای سرنشینان ماشین و هم عابرین خیابان ها، به همراه داشته باشد. به همین منظور، در بسیاری از کشورهای دنیا از سطوحی عمودی در خیابان با هدف کاهش سرعت رانندگان استفاده می شود. این سطوح عمودی تحت عنوان سرعت گیر یا دست انداز شناخته می شوند و انواع و طرح های بسیار مختلف و متنوعی دارند.

چرا سرعت گیر سبب کاهش تصادف ها و خسارات می شود؟

یک خیابان طویل و خلوت را در نظر بگیرید. رانندگان در چنین خیابان هایی معمولا کمتر از ترمز استفاده می کنند و ممکن است به صورت غیر ارادی سریعتر حرکت کنند. اگر این خیابان به منازل مسکونی، مدرسه و مراکز تجاری متصل باشد، سرعت بالای رانندگان می تواند بالقوه خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. با وجود سرعت زیاد، در صورتی که مانعی به صورت ناگهانی در برابر راننده ظاهر شود (مانند کودکی که به خیابان می دود، ماشینی که به ناگهان از پارکینگ خانه بیرون می آید و ...)، راننده پنجره زمانی کافی جهت تصمیم گیری و نشان دادن واکنش مناسب را از دست می دهد. در چنین شرایطی همه چیز به سرعت رخ داده و خسارت ها و آسیب های جبران ناپذیری پدید می آید. استفاده از سرعت گیر یا دست انداز در چنین خیابان هایی ضروری است. با رسیدن به سرعت گیر، رانندگان مجبور به کاهش سرعت و ترمز گرفتن خواهند بود. در نتیجه، متوسط سرعت رانندگان در خیابان کاهش پیدا می کند و کنترل وسیله نقلیه، در صورت بروز ناگهانی مانع، امکان پذیر خواهد بود.
سرعت گیرها معمولا برای نگه داشتن متوسط سرعت در حدود 40 کیلومتر در ساعت طراحی شده اند و در شهرک های مسکونی، خیابان ها و کوچه های خلوت، چهارراه ها و در نزدیکی مدارس، مجتمع های تجاری و فرهنگی استفاده می شوند.  جانمایی سرعت گیرها پیش از خطوط عابر پیاده، به منظور ایجاد کنترل بیشتر برای راننده و جلوگیری از بروز حادثه برای عابرین پیاده، در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا رایج است. همچنین بسیاری از مجتمع های تجاری و مسکونی با پارکینگ های بزرگ، مانند ساختمان های شهرک اکباتان در تهران یا پارکنیگ مال های تجاری بزرگ، در پارکینگ های خود از سرعت گیر ها و دست اندازه ها استفاده می کنند. استفاده از سرعت گیرها و دست انداز ها در محورهای برون شهری نیز رایج است و می تواند از بروز خطاهای انسانی در تصادف های جاده ای، تا حد زیادی بکاهد.

انواع مختلف سرعت گیرها و دست انداز ها

سرعت گیرها و دست اندازه ها انواع متفاوتی دارند. در برخی از معابر شهری، سرعت گیرها به صورت سازه های بتنی یا آسفالتی طراحی شده اند که با استفاده از نشان های شب نما، محدوده آن ها مشخص شده است. برخی دیگر از سرعت گیرها و دست انداز ها از جنس پلاستیک های بسیار مقاوم و ماندگاری هستند که با رنگ های شب نما و هشدار دهنده خود، رانندگان را در خصوص حضور مانع مطلع می کنند. اکثر سرعت گیرهای ترافیکی که در سطح شهر استفاده می شوند، از نوع لاستیکی یا پلاستیکی هستند. علاوه بر موارد فوق از کائوچو و فلز نیز برای ساخت سرعت گیرها در خیابان ها استفاده می شود.
انتخاب میان انواع سرعت گیرهای معرفی شده در بالا به شرایط خیابان، میزان تردد، نوع ماشین های عبوری و تعداد سرعت گیرهای استفاده شده در خیابان بستگی دارد.

سرعت گیرهای پلاستیکی

همانطور که پیشتر نیز بدان اشاره شد، سرعت گیرهای ترافیکی در سطح شهر معمولا از جنس لاستیکی یا پلاستیکی هستند و این امر دلایل متعددی دارد که در ادامه به صورت اجمالی آن ها را بررسی خواهیم کرد:

1. مواد سازنده سرعت گیرها یا دست اندازها

سرعت گیرها یا دست اندازهای پلاستیکی از جنس مواد بسیار مقاومی ساخته شده اند که می توانند شرایط جوی مختلف و همچنین عبور دائمی ماشین های سنگین را تاب بیاورند. پلاستیک ها در برابر بارش باران و برف، تابش مستقیم نور خورشید و همچنین یخ زدگی معابر مقاوم هستند و این پدیده های جوی تاثیر مخربی را بر روی آن ها ایجاد نمی کند. از سویی دیگر، لاستیک ها و پلاستیک های استفاده شده در این دسته از سرعت گیرها در برابر عبور دائم ماشین هایی با وزن های مختلف، مقاوم هستند. به بیان دیگر، سرعت گیرهای پلاستیکی در مقایسه با سایر انواع سرعت گیرهای موجود در بازار، طول عمر و دوام بیشتری دارند.

2. رنگ هشدار دهنده سرعت گیرها یا دست اندازها

سرعت گیرها یا دست اندازهای لاستیکی و پلاستیکی معمولا با رنگ های هشدار دهنده ای مانند زرد و سفید ساخته می شوند که در شب، روزهای بارانی و مه قابل تشخیص هستند و رانندگان می توانند از فاصله های دورتر به راحتی آن ها را مشاهده کنند. این امر می تواند خطرات و آسیب های ناشی از عبور خودرو با سرعت بسیار زیاد از دست انداز را کاهش دهد و همچنین از هزینه نصب و تکمیل پروژهای ترافیکی نیز بکاهد. در صورت انتخاب این دسته از دست اندازها، شما نیازی به انتخاب علائم هشدار دهنده شب نما نخواهید داشت و صرفا نصب دست انداز در محل مورد نظر، کافی است.

3. فرایند استاندارد سازی پروژه های ترافیکی

سرعت گیرها با توجه به محل نصب خود، ارتفاع های مختلفی دارند. هرچه ارتفاع سرعت گیر بیشتر باشد، توانایی آن در کاهش سرعت خودرو نیز بالاتر خواهد بود. ارتفاع استاندارد سرعت گیر های بین شهری، دو و نیم سانتی متر است. در این محورها معمولا کاهش شدید سرعت ماشین ها مد نظر نیست. در محورهای شهری، ارتفاع استاندارد سرعت گیرها معمولا پنج سانتی متر است، چرا که در خیابان ها و کوچه های شهری، گاهی رانندگان مجبور هستند سرعت خود را به 10 الی 20 کیلومتر کاهش دهند. با استفاده از سرعت گیرهای پلاستیکی و لاستیکی، شما می توانید دست انداز هایی با ارتفاع های استاندارد، کنترل شده و یکسانی را در خیابان ها و شهرها نصب کنید و در نتیجه، فرایند استاندارد سازی پروژه های ترافیکی، به شکل اصولی و به راحتی اجرا خواهند شد.

سرعت گیرها چگونه نصب می شوند؟

به طور کلی، سرعت گیرها و دست اندازهای پلاستیکی و لاستیکی به دو شکل در محل نصب می شوند. انتخاب میان این روش ها به شرایط محیطی، کاربرد سرعت گیر، حجم ترافیک عبوری، شرایط آب و هوایی و بودجه پروژه بستگی دارد. این دو روش عبارتند از:

1. نصب با کمک پیچ و رولپلاک

در این روش، پنل های پلاستیکی سرعت گیر با استفاده از پیچ و رولپلاک در محل نصب و محکم می شوند. معمولا پیج ها و رول پلاک ها ابکاری شده اند و ارتفاع استاندارد آن ها نیز در حدود 11 سانتی متر است. این شیوه نصب سرعت گیرها، استحکام و ماندگاری پنل ها را افزایش می دهد.

2. نصب با استفاده از کفی های سرعت گیر ترافیکی

کفی های سرعت گیر با قرار گرفتن در بخش زیرین دست اندازها، آن ها را به محل نصب می چسبانند و در عین حال از میزان ضربه ها می کاهند. کفی های سرعت گیر با توجه به محل نصب و اندازه دست انداز، طول  های مختلفی دارند و طول عمر آن ها در محیط های گرم و خشک بیشتر از محیط های مرطوب یا بارانی است.

خرید سرعت گیر یا دست انداز از شرکت فرا ترافیک

یکی از عرضه کنندگان به نام و حرفه ای سرعت گیرها و دست اندازهای ترافیکی در ایران، شرکت فرا ترافیک است. این شرکت در زمینه عرضه محصولات ایمنی پارکینگ و تجهیزات ترافیکی و تجهیزات پارکینگ فعالیت می کند و تا به امروز بیش از 2500 پروژه موفق را در شهرهای مختلف ایران به اتمام رسانده است. یکی از محصولات بسیار کاربردی، محبوب و پرطرفدار شرکت فرا ترافیک، دست اندازهای پلاستیکی هستند که در پارکینگ های مجتمع های تجاری و اداری و همچنین خیابان و کوچه ها کاربرد دارند و می توانند با کیفیت و ماندگاری بالای خود، امنیت شما و عزیزانتان را در محیط تامین کنند.
محصولات ارائه شده توسط این مجموعه، از جمله سرعت گیرهای پلاستیکی، از کیفیت و دوام بالایی برخوردار هستند و شما می توانید با سفارش این قطعات، از گارانتی با شرایط عالی این مجموعه استفاده کنید. برای خرید سرعت گیر یا دست انداز های عرضه شده توسط این مجموعه، شما می توانید از مشاوران حاذق شرکت کمک بخواهید. همانطور که پیشتر نیز در مقاله اشاره کردیم، فاکتورهای زیادی در انتخاب و خرید سرعت گیرهای مناسب باید مورد توجه قرار بگیرند. بدیهی است که عدم توجه به این پارامترها، نتیجه مطلوبی را به همراه نخواهد داشت. شرکت فرا ترافیک گستره متنوعی از سرعت گیرها و دست اندازها، در اندازه های استاندارد و متنوع را عرضه می کند و مشتریان می توانند با بررسی شرایط هر کدام از این محصولات و همچنین مد نظر قرار دادن شرایط نصب و راه اندازی پروژه خود، بهترین انتخاب را داشته باشند. شما می توانید جهت دریافت مشاوره، عقد قرارداد و یا ثبت سفارش های خرد و کلان خرید تجهیزات ایمنی و ترافیکی، به ویژه دست انداز های پلاستیکی و لاستیکی مجموعه فرا ترافیک، از طریق آدرس ایمیل و یا شماره های تماس درج شده در وب سایت مجموعه اقدام فرمایید. مشاوران ما نیز در ساعت های کاری، آماده کمک رسانی و راهنمایی شما برای داشتن تجربه مطلوب خرید هستند.
 

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

چرا سرعت گیر سبب کاهش تصادف ها و خسارات می شود؟ با رسیدن به سرعت گیر، رانندگان مجبور به کاهش سرعت و ترمز گرفتن خواهند بود. در نتیجه، متوسط سرعت رانندگان در خیابان کاهش پیدا می کند و کنترل وسیله نقلیه، در صورت بروز ناگهانی مانع، امکان پذیر خواهد بود.
سرعت گیرها چگونه نصب می شوند؟ طور کلی، سرعت گیرها و دست اندازهای پلاستیکی و لاستیکی به دو شکل در محل نصب می شوند. انتخاب میان این روش ها به شرایط محیطی، کاربرد سرعت گیر، حجم ترافیک عبوری، شرایط آب و هوایی و بودجه پروژه بستگی دارد. این دو روش عبارتند از ...
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط