تابلوی ایست دستی

تابلوی ایست دستی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی که در کنار جاده ها و خیابان ها نصب شده اند، قوانین حاکم بر آن محور را مشخص می کنند. سرعت حرکت، وجود موانع و دستوراتی در خصوص حرکت یا توقف خودرو، معمولا توسط این تابلوها تعیین می شود. با این حال، ممکن است شرایط خاصی در یک خیابان یا محور به وجود آید که ماموران و افراد حاضر در صحنه را وادار کند تا به صورت موقت، دستور توقف خودرو یا آهسته تر کردن سرعت را به رانندگان بدهند. در چنین شرایطی از تابلوی ایست دستی استفاده می شود.

تابلوی ایست دستی یکی از تجهیزات پرکاربرد ترافیکی است که معمولا ماموران نیروی انتظامی، ماموران راهنمایی رانندگی، ماموران شهرداری و نیروهای امدادی از آن برای هشدار دادن به رانندگان و یا درخواست کاهش سرعت اتومبیل ها استفاده می کنند. این دسته از تابلوها  در بسیاری از شرایط خاص، مانند تصادفات، تعمیراتی که در سطح بزرگراه ها صورت می گیرد، عبور عابرین پیاده و حتی ساخت و ساز، کاربرد دارند. تابلوی ایست دستی یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات ترافیکی است که شرکت فرا ترافیک عرضه می کند. در ادامه با خصوصیات این محصول و کاربرد های مختلف آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

تابلوی ایست دستی چیست؟

تابلوی ایست دستی شبیه به یک راکت بزرگ است که از دو بخش بدنه اصلی و دسته تشکیل شده است. بدنه اصلی تابلو، جایی است که علائم هشدار دهنده در آن ثبت شده اند. معمولا در یک سمت از تابلوی ایست دستی کلمه ایست به دو صورت فارسی  و انگلیسی (stop) با رنگ های قرمز هشدار دهنده نقش بسته است. در سمت دیگر این تابلو، عبارت آهسته (slow) با حروف سبز رنگ قرار دارد. به همین سبب است که افراد می توانند از این تابلو هم برای دستور توقف کامل اتومبیل و هم به عنوان یک علامت هشدار دهنده در خصوص آهسته تر کردن سرعت، استفاده کنند. بخش اصلی معمولا به شکل دایره یا شش ضلعی طراحی می شود.

دسته تابلوی ایست دستی نیز معمولا دارای طول استاندارد 13 سانتی متر است که به صورت پیچی به بدنه اصلی کار متصل می شود و قابلیت جدا شدن را داراست. دسته تابلوی ایست دستی به گونه ای طراحی شده است که نگهداری آن برای افراد آسان باشد. معمولا در داخل این دسته فضای خالی تعبیه شده است که برای نگه داشتن خودکار و یا سایر وسایل می توان از آن استفاده کرد. جنس این دسته معمولا از پلاستیک بسیار مرغوب است. در انتهای دسته این تابلو نیز یک بند تعبیه شده است که نگهداری از تابلو را برای فرد راحت تر می کند. دسته این تابلوها معمولا به صورت شیاردار طراحی می شود تا از تعریق دست جلوگیری شود. همچنین این تابلوها در برابر سرما و ضربه بسیار مقاوم هستند و در صورت افتادن اتفاقی آنها بر روی زمین، آسیبی نمی بینند.

تابلوی ایست دستی چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین ویژگی های تابلوی ایست دستی، سبک بودن آن است. به طور استاندارد تابلوهای ایست بازرسی وزن کلی 165 گرم را دارا هستند.  سبکی کار به افراد این اجازه را می دهد تا به راحتی تابلو را برای مدت زمان طولانی نگه دارند و یا آن را به راحتی در هوا تکان دهند تا توجه رانندگان را جلب کنند. سبکی تابلوی ایست دستی آن را به یکی از پرکاربرد ترین و راحت ترین تجهیزات ترافیکی در دنیا تبدیل کرده است.

یکی دیگر از پارامترهای مهمی که در طراحی تابلوی ایست دستی به آن پرداخته شده است، امکان رویت تابلو از مسافت های طولانی، در شرایط آب و هوایی نامساعد و همچنین در تاریکی است. برای این منظور، نوشته های روی تابلو معمولا با استفاده از ماده شبرنگ پوشانده شده اند تا در تاریکی شب و تنها با تابش کمی نور خودرو یا چراغ خیابان، نوشته های روی تابلو برای رانندگان قابل رویت باشد. همچنین انتخاب زمینه سفید برای کلمات نگارش شده در بدنه اصلی این تابلو، امکان رویت پیام از فاصله های دورتر را بسیار راحت کرده است.

تابلوی ایست دستی چه کاربرد هایی دارد؟

تابلوی ایست دستی یکی از تجهیزات ترافیکی است که به رانندگان دستور توقف کامل و یا کاهش سرعت را می  دهد. در ادامه برخی از کاربرد های این تابلو را بررسی خواهیم کرد.

  • فرمان ایست به رانندگان: تابلوی ایست دستی معمولا توسط ماموران نیروی راهنمایی رانندگی برای توقف رانندگان در حاشیه جاده و بررسی خلاف های صورت گرفته استفاده می شود. با تکان دادن این تابلو در مقابل ماشین مد نظر، مامورین می توانند راننده خاطی را به حاشیه خیابان هدایت کرده و اعمال قانون کنند. از این تابلو همچنین در ایست های بازرسی جاده ای استفاده می شود. مامورین با نمایش این تابلو از ماشین ها می خواهند که در محل مورد نظر ایستاده و فرایند بازرسی را طی کنند.
  • کنترل جریان ترافیک در صورت بروز حادثه های جاده ای:  تصادف در خیابان ها و جاده ها امری متداول است. در مواردی، ممکن است این تصادف ها بسیار شدید باشند و حضور نیروهای امدادی در محل می تواند سبب ایجاد ترافیک سنگین شود. با کمک تابلو ایست دستی، افراد می توانند جریان ترافیک را هدایت کنند و یا به رانندگان از فواصل دورتر اخطار کاهش سرعت را بدهند. این کار ضمن ایجاد یک جریان متناسب از عبور و مرور ماشین ها، می تواند از بروز حوادث دیگر نیز جلوگیری کند.
  • کنترل جریان ترافیک در خلال عملیات عمرانی: خیابان ها و جاده ها نیاز به مرمت دارند چرا که در صورت عدم رسیدگی به  مشکلات موجود، احتمال بروز خطا و حوادث بالا خواهد رفت. مرمت در اتوبان یا جاده پرتردد بدون وجود علائم هشدار دهنده ترافیکی می تواند زمینه ساز حوادث و خطراتی، هم برای رانندگان و هم برای نیروهای عمرانی باشد. تابلوی ایست دستی یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات ترافیکی است که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرد. با کمک این تابلو، نیروهای عمرانی می توانند در فاصله چند متر با مانع، رانندگان را در خصوص وجود خطر آگاه کنند. با کمک این تابلو، دستور ایست یا کاهش سرعت در فرصت مناسب به رانندگان مخابره می شود و در نتیجه پنجره زمانی برای واکنش راننده افزایش می یابد. در نتیجه این امر، حادثه ها و خطرات احتمالی به شکل محسوسی کاهش پیدا می کنند.
  • کنترل جریان ترافیک در پارکینگ ها و محدود های مشخص: مامورین و نگهبانان پارکینگ های عمومی می توانند با کمک تابلوی ایست دستی، به کنترل جریان ترافیک و هدایت ماشین ها در پارکینگ کمک کنند. از آنجایی که فضای پارکینگ ها معمولا تاریک است، استفاده از تجهیزات ترافیکی می تواند به کاهش خطرات و حوادث و همچنین تسهیل عبور و مرور ماشین ها کمک کند. تابلوی ایست دستی یکی از محصولات پرکابردی است که نگهبان می توانند با کمک آن، دستور ایست یا کاهش سرعت را به رانندگان بدهند. این امر به ویژه در نقاط کور پارکینگ ها (مانند پیچ ها در پارکینگ های طبقاتی) اهمیت بسیار زیادی دارد.

انواع مختلف تابلوی ایست دستی

تابلوهای ایست دستی به دو نوع مختلف طبقه بندی می شوند:

تابلوی ایست دستی معمولی

این دسته از تابلو نمونه های پایه تابلوهای ایست هستند که در ابتدای مقاله معرفی کردیم. بر خلاف نسخه شارژی، این دسته از تابلوها تنها با استفاده از مواد شبرنگ تلاش می کنند تا پیام ایست تا کاهش سرعت را به راننده مخابره کنند. معمولا از این تابلو ها در طول روز و یا در محیط هایی با روشنایی مناسب استفاده می شود.

تابلوی ایست دستی شارژی

این دسته از تجهیزات ترافیکی دارای چند لامپ LED هستند و استفاده از آنها بیشتر در طول شب و محیط های تاریک رایج است. لامپ های LED در بخش های مختلف تابلو جانمایی شده اند و در سه حالت خاموش، روشن و چشمک زن قرار می گیرند. این کار می تواند توجه راننده را جلب کرده و پیام ایست یا آهسته تر کردن سرعت خودرو، به شکل موثری مخابره می شود. این وسیله قابلیت شارژ شدن را داراست.

شرکت فرا ترافیک عرضه کننده تابلوی ایست دستی با  کیفیت

شرکت فرا ترافیک یکی از مجموعه های موفق و با سابقه ای است که در زمینه ارائه تجهیزات ایمنی، پارکینگ و ترافیکی فعالیت می کند. این شرکت با تجربه بیش از 2000 پروژه موفق در سراسر ایران، یکی از مجموعه های پیشرو در زمینه تولید و ارائه تجهیزات ترافیکی محسوب می شود. تابلوی ایست دستی یکی از محصولات پرکاربرد و بسیار پرطرفدار این مجموعه است که غالبا مورد توجه مشتریان این شرکت قرار می گیرد. تابلو ایست دستی عرضه شده توسط شرکت فرا ترافیک از بهترین و مقاوم ترین پلاستیک ساخته شده است و همین امر کیفیت و طول عمر این محصول را افزایش می دهد. دسته تابلوی ایست تولید شده توسط شرکت فرا ترافیک به گونه ای طراحی شده است که نگهداری وسیله برای مدت زمان طولانی ممکن باشد و فرد احساس خستگی نکند. محصولات این مجموعه با گارانتی و خدمات پس از فروش عرضه می شوند. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول، مشاوره با کارشناسان مجموعه و همچنین ثبت سفارشات کلی و جزئی خود در خصوص تجهیزات ترافیکی، به ویژه تابلوی ایست دستی ترافیکی، از طریق شماره های درج شده در وب سایت شرکت فرا ترافیک اقدام فرمایید.

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

تابلوی ایست دستی چیست؟ تابلوی ایست دستی شبیه به یک راکت بزرگ است که از دو بخش بدنه اصلی و دسته تشکیل شده است. بدنه اصلی تابلو، جایی است که علائم هشدار دهنده در آن ثبت شده اند.
تابلوی ایست دستی چه ویژگی هایی دارد؟ یکی از مهم ترین و کلیدی ترین ویژگی های تابلوی ایست دستی، سبک بودن آن است. به طور استاندارد تابلوهای ایست بازرسی وزن کلی 165 گرم را دارا هستند.
تابلوی ایست دستی چه کاربرد هایی دارد؟ تابلوی ایست دستی یکی از تجهیزات ترافیکی است که به رانندگان دستور توقف کامل و یا کاهش سرعت را می دهد.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط