خط کشی پارکینگ

خط کشی پارکینگ

با انواع خط کشی پارکینگ و کاربردهای آن ها آشنا شوید! 

نظم و سیستم لازمه زندگی در شهرهای بزرگ است. یکی از چالش های رایجی که این روزها گریبان ساکنین شهرهای بزرگ و کوچک را گرفته است، مسئله پارکینگ و جای پارک است. اگر در یک مجتمع مسکونی بزرگ زندگی می کنید، اگر در انتهای یک کوچه بن بست با ساختمان های چند طبقه هستید و یا محل کار شما در یک برج تجاری قرار دارد، بدون شک تا به حال با معضلات مربوط به پارکینگ مواجه شده اید. سفر کردن، به مدرسه بردن فرزندان، مهمانی ها و دیدار از اقوام و حتی یک خرید کوچک برای خانه در شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، تبریز، مشهد یا شیراز، بدون روبرو شدن با مسئله جای پارک تقریبا غیر ممکن است. تعیین محل پارک خودرو در پارکینگ های مسقف و روباز یکی از راهکارهایی است که تا حد بسیار زیادی از هرج و مرج، بی نظمی و سو تفاهم ها بین همسایگان و همکاران می کاهد. در این میان، خط کشی پارکینگ، که به عنوان یکی از تجهیزات پارکنیگ شناخته می شود، محصولی کاربردی و مفید می تواند باشد.

خط کشی پارکینگ چیست؟

حتما تا به حال با خطوطی که کف پارکینگ های عمومی مجتمع های تجاری و مسکونی را پوشانده اند، روبرو شده اید. خطوط پارکینگ در واقع خطوط زرد و سفید رنگی که حتی در تاریکی پارکینگ به خوبی نمایان هستند و می توانند به رانندگان در تعیین جهت و همچنین محل نگه داشتن ماشین کمک کنند. رنگ های زرد و سفید از جمله انتخاب های رایج برای خط کشی پارکینگ ها هستند اما رنگ های گرم تر، مانند قرمز و نارنجی نیز در برخی از مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ های استفاده شده برای خط کشی پارکینگ ها در دسته رنگ های ترافیکی قرار می گیرند و به دو دسته تک جزئی و دو جزئی تقسیم می شوند. این رنگ ها باید ویژگی های خاصی داشته باشند که در ادامه برخی از این ویژگی های را بررسی می کنیم.

رنگ های استفاده شده در خط کشی پارکینگ چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

  • مشخص کردن فضا: رنگ های ترافیکی معمولا دارای ذرات فلورسنت هستند. این ذرات به واسطه خاصیت فیزیکی خود، می توانند نور را با قدرت بیشتری بازتاب کنند. بنابراین در صورت استفاده از این رنگ ها برای بخش بندی یک محیط، در فضای تاریک شب در پارکینگ رو باز و یا تاریکی یک پارکینگ مسقف، تابش مقدار کمی از نور چراغ ماشین  می تواند مرزبندی ها و خطوط را به خوبی مشخص کند. در بسیاری از موارد، خطوط استفاده شده با کمک اپوکسی پوشش داده می شوند تا میزان بازتابش نور چند برابر شود.
  • مقاومت در برابر شرایط محیطی: رنگ های ترافیکی با کیفیت در برابر شرایط محیطی مختلف، مانند گرما، تابش مستقیم نور خورشید، باران، برف و یا یخ زدگی معابر مقاوم هستند. بدین ترتیب، طول عمر رنگ در محیط افزایش می یابد و شما مجبور نیستید برای تجدید خطوط و بخش بندی ها، مدام رنگ آمیزی محیط را تکرار کنید. همچنین این رنگ ها در برابر نفوذ ذرات غبار و آلاینده نیز مقاوم هستند و در نتیجه، به مرور زمان و در محیط های آلوده و پر تردد، کمرنگ و محو نمی شوند.
  • مقاومت در برابر فرسایش: خط کشی پارکینگ معمولا در فضاهای بسیار پرتردد اجرا می شود. رفت و آمد افراد، عبور ماشین هایی با وزن های مختلف و اصطکاک مداوم با چرخ های خودرو، از جمله پارامترهایی هستند که بالقوه می توانند سبب فرسایش رنگ و از بین رفتن خطوط شوند. با این حال، رنگ های ترافیکی از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار هستند و معمولا در شرایط پر اصطکاک، دچار فرسایش یا کم رنگ شدن، نمی شوند.

انواع رنگ های مورد استفاده برای خط کشی پارکینگ ها:

  • برای خط کشی پارکینگ ها از رنگ های تک جز و دو جز استفاده می شود. با این حال، رنگ های تک جز انتخاب رایج تری برای خط کشی پارکینگ ها در کشورهای مختلف جهان محسوب می شوند.
  • رنگ های تک جز 75 درصد قدرت بازتابش نور را دارا هستند و معمولا با ضخامت 200 میکرون بر روی سطح قرار می گیرند. رنگ های تک جز در دو رنگ سفید و زرد به بازار عرضه می شوند. خشک شدن کامل این دسته از رنگ ها بین سه الی پنج ساعت به طول می انجامد. رنگ های دو جز معمولا ضخامت بیشتری دارند (بین 3000 تا 5000 میکرون) و برای اجرای آن ها در محل مورد نظر، باید دمای محیط و سطح رطوبت فضا به خوبی تحت کنترل باشد. این پارامترها می توانند در تنظیم نهایی رنگ موثر واقع شوند.
  • انواع خط کشی های پارکینگ
  • خط کشی پارکینگ معمولا با دستگاه های مخصوص و به سه صورت مورب، موازی و عمودی اجرا می شود. انتخاب میان نوع خط کشی، به شرایط پارکینگ و میزان تردد آن بستگی دارد.
  • خط کشی عمودی: برای پارک کردن ماشین میان خط کشی های عمودی، راننده به فضای بیشتری برای مانور دادن احتیاج دارد و در نتیجه این نوع خط کشی برای پارکینگ های طبقاتی و ساختمان های مسکونی با حجم تردد کم مناسب هستند.
  • خط کشی افقی: در خیابان های پرتردد، مجتمع های مسکونی و تجاری که حجم تردد ماشین های بسیار زیاد است و رانندگان فضای کمی برای مانور دادن دارند، از خط کشی های افقی استفاده می شود. همچنین در برج های مسکونی با تعداد واحد کم که فضای کمی برای پارکینگ ها در نظر گرفته شده است، نیز از این نوع خط کشی استفاده می شود.
  • خط کشی های مورب: پارک کردن میان خطوط مورب، آسان و سریع است و این نوع خط کشی بیشتر برای پارکینگ هایی با حجم تردد بالا (مانند مراکز تجاری، فرهنگی و تفریحی) استفاده می شود. با خطوط مورب، حفظ یک جریان ثابت ترافیکی در پارکینگ به آسانی امکان پذیر است.

مزایای استفاده از خط کشی پارکینگ ها

مهم ترین مزیت استفاده از خط کشی پارکینگ، مشخص شدن فضای پارک برای خودروهای مختلف و جلوگیری از بروز بی نظمی است. خط کشی می تواند محل قرار گرفتن هر خودرو در پارکینگ های مسکونی، اداری و تجاری را مشخص کند و در نتیجه از بروز هرج و مرج در فضاهای محدودی مانند پارکینگ های مسقف جلوگیری کند. این کار همچنین از بروز تنش میان افراد، ترافیک و تجمع های بیهوده جلوگیری می کند. شایان ذکر است که در چنین شرایطی، امنیت خودروها نیز بالاتر می رود و عبور و مرور نیروهای امدادی در فضای پارکینگ مجتمع ها نیز به راحتی امکان پذیر می شود.
یکی دیگر از مهم ترین مزایای استفاده از خط کشی پارکینگ ها، استفاده بهینه از فضا است. پارکینگ فضایی محدود است که با خط کشی و قسمت بندی کردن آن، می توانید به شکل بهینه ای از محدودیت ها استفاده کنید. در صورت نبود خط کشی و پارک کردن خودروها در گوشه و کنار، حتی بزرگترین پارکینگ ها نیز کوچک و پر هرج و مرج به نظر می رسند. با بخش بندی فضا، شما می توانید فضایی استاندارد، زیبا و امن را برای ساکنین به همراه آورید. در این صورت همچنین احتمال سو استفاده از فضای موجود و پارک کردن چندین ماشین و اشغال فضای بیشتر توسط یک یا دو ساکن نیز از بین رفته و عدالت در مجموعه برقرار می گردد.
یکی دیگر از کاربردهای خط کشی پارکینگ ها که بیشتر در پارکینگ های مجتمع های تجاری، آموزشی و فرهنگی رواج دارد، مشخص کردن فضاهایی برای خانم های باردار و افرادی با محدودیت های حرکتی است. با کمک رنگ های ترافیکی و خط کشی پارکینگ های تجاری، شما می توانید فضاهای خاصی که معمولا دسترسی به آن ها راحت تر است را برای افراد با نیازهای خاص طراحی کنید تا ضمن ایجاد احساس آرامش و راحتی برای مراجعین، نظم بندی و کنترل عبور و مرور در مجموعه نیز برایتان راحت تر باشد. 

شرکت فرا ترافیک عرضه کننده رنگهای ترافیکی و خدمات خط کشی پارکینگ

لازمه زندگی مدرن شهری، حفظ نظم است. خط کشی پارکینگ می توانید این نظم را در فضای پارکینگ های تجاری و مسکونی و همچنین در سطح خیابان ها و پارکینگ های عمومی شهر، به راحتی فراهم کند. استفاده از رنگ های ترافیکی که برای فضاهای پر تردد، شرایط آب و هوایی متفاوت و همچنین مقابله با ذرات آلاینده و گرد و غبار طراحی شده اند، می تواند انتخابی ایده آل برای مشخص کردن فضای پارکینگ خودروهای مختلف باشد. ساختار خاص این رنگ ها به رانندگان اجازه می دهند تا مسیر خود را به راحتی تشخیص دهند، فضاهای محدود را به خوبی درک کنند، نسبت به خطرات آشنا باشند و فضای مورد نظر خود برای پارک خودرو را در هر شرایطی به راحتی تشخیص دهند. کنترل حجم ترافیک ورودی و خروجی به ساختمان های تجاری پر تردد، پارکینگ های طبقاتی و همچنین استادیوم ها، سالن های کنسرت و مجتمع های مسکونی بزرگ، با کمک رنگ های ترافیکی امکان پذیر است. شرکت فرا ترافیک این افتخار را دارد تا با ارائه بهترین رنگ های ترافیکی به مشتریان خود در امر تقسیم بندی فضا پارکینگ ها  و اجرای خط کشی یاری رسانی کند. متخصصان و مشاوران ما آماده هستند تا در خصوص انتخاب بهترین نوع رنگ با توجه به شرایط محل اجرایی پروژه و بودجه طرح، به مشتریان شرکت کمک رسانی کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تجهیزات پارکینگ و ترافیکی مجموعه فرا ترافیک، می توانید با شماره های تلفن درج شده در وب سایت، تماس بگیرید.

چند لحظه صبر کنید

ویژگی ها

خط کشی پارکینگ چیست؟ خطوط پارکینگ در واقع خطوط زرد و سفید رنگی که حتی در تاریکی پارکینگ به خوبی نمایان هستند و می توانند به رانندگان در تعیین جهت و همچنین محل نگه داشتن ماشین کمک کنند.
مزایای استفاده از خط کشی پارکینگ ها مهم ترین مزیت استفاده از خط کشی پارکینگ، مشخص شدن فضای پارک برای خودروهای مختلف و جلوگیری از بروز بی نظمی است. خط کشی می تواند محل قرار گرفتن هر خودرو در پارکینگ های مسکونی، اداری و تجاری را مشخص کند و در نتیجه از بروز هرج و مرج در فضاهای محدودی مانند پارکینگ های مسقف جلوگیری کند.
امتیاز

گالری تصاویر

گالری تصاویر مرتبط